Czujniki tlenku węgla – jak działają i jak wybrać?

Czujniki tlenku węgla często są elementem całego systemu ostrzegawczego zakładanego w domu. Mogą być jednak podłączone osobno w miejscach o zwiększonym zagrożeniu wydzielania się tego trującego gazu. Zastanawiasz się nad jego kupnem? Dowiedz się, jak działa czujnik tlenku węgla, gdzie zamontować to urządzenie i jaki model najlepiej wybrać.
Chroń siebie i bliskich – wybierz czujnik tlenku węgla
Tlenek węgla jest gazem powstającym na skutek niepełnego spalania paliwa w kotłach gazowych, kominkach czy innych urządzeniach grzewczych. Jest gazem silnie trującym, bezwonnym i bezbarwnym. To wszystko sprawia, że jego wysokie stężenie jest niezwykle trudno wykrywalne. Każdego roku w okresie grzewczym dochodzi do zgonów z powodu zatrucia tlenkiem węgla.
Jak dochodzi do powstania czadu? Głównym powodem jest źle działający system grzewczy, zatkane kanały wentylacyjne czy nieszczelności w samym urządzeniu grzewczym. Czad powstaje w momencie, gdy podczas procesu spalania paliwa dostarczana jest zbyt mała ilość tlenu. Przy nieustannej tendencji do uszczelniania okien, sytuacje, w których obieg powietrza w budynku jest zakłócony, są coraz częściej spotykane.
Wśród objawów zatrucia tlenkiem węgla wymienia się:
- zasłabnięcie,
- ból głowy,
- wymioty,
- utrata przytomności prowadząca do zatrzymania akcji serca.
Wszystko spowodowane jest tym, że tlenek węgla o wiele lepiej i szybciej wiąże się z hemoglobiną niż tlen i w ten sposób transportowany jest do wszystkich organów ciała. Aby uniknąć groźnego dla życia zatrucia tlenkiem węgla, zamontuj w swoim domu czujnik tlenku węgla, który w razie zagrożenia, powiadomi Cię głośnym sygnałem dźwiękowym.
Jak działa czujnik czadu?
Czujnik czadu jest urządzeniem o niewielkich rozmiarach. Może być wyposażony w wyświetlacz LCD, na którym wyświetlane są dokładniejsze pomiary stężenia czadu. Jak działa taki czujnik? Sercem każdego czujnika jest ogniwo elektrochemiczne, które przy dużym stężeniu tlenku węgla doprowadza do jego utlenienia i wydzielenia energii elektrycznej uruchamiającej alarm.
Niektóre urządzenia zasilane są na baterie. Ich naładowanie należy regularnie sprawdzać, aby nie doprowadzić do samoistnego wyłączenia się czujnika bez Twojej wiedzy. Niektóre modele wyposażone są w sygnalizator zmiany baterii, dzięki czemu na pewno nie umknie Ci potrzeba wymiany zasilania.
Jeśli jednak wciąż się boisz, że wymiana baterii może Ci umknąć, wybierz modele zasilane prądem sieciowym. Rozwiązanie to jest o tyle mało popularne, że wymaga dostępu do kontaktu, który niekoniecznie może znajdować się w pobliżu miejsca montażu czujnika. Podłączenie do sieci jest jednak pewniejsze, ponieważ prawdopodobieństwo braku prądu w instalacji jest mniejsze niż wyładowania baterii.
Gdzie montować czujnik czadu?
Na poprawne działanie czujnika wpływa jego lokalizacja. Wystarczy źle zamontować czujnik, aby nie zadziałał w sytuacji zagrożenia życia. Zatem gdzie montować czujnik czadu?
Przede wszystkim zamontuj go w pomieszczeniach, w których znajdują się wszelkie urządzenia grzewcze – piece, kominki, kotły, kuchenki gazowe. Wybierz miejsce nieosłonięte przez firankę, szafki czy inną zabudowę meblową. Ważna jest także lokalizacja czujnika czadu. Nie powinien on znajdować się zarówno zbyt blisko, jak i zbyt daleko od potencjalnego źródła czadu. Zawieś go na ścianie w odległości od 1 do 5 metrów od urządzenia grzewczego, najlepiej na wysokości głowy dorosłego człowieka ok. 1,5-2 m. Nie wyżej jednak niż 15 do 30 cm od sufitu.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Nie montuj czujnika w pobliżu kanałów wentylacyjnych czy okien i drzwi, gdzie następuje szybsza wymiana powietrza i odczyt może być przekłamany.
Jak wybrać dobry czujnik czadu?
Aby mieć pewność, że czujnik działa bez zarzutu, wybieraj modele z odpowiednimi certyfikatami potwierdzającymi zgodność z normami PN-EN 50291-1 i PN-EN 50291-2. Wówczas masz pewność, że czujnik wykryje nawet minimalne stężenie tlenku węgla zagrażające zdrowiu mieszkańców.
Dobierz model czujnika pasujący do Twojego tryby życia. Jeśli często wyjeżdżasz, lepszym wyborem będzie czujnik zasilany na prąd sieciowy. Wówczas z pewnością nie umknie Ci konieczności wymiany baterii. Warto jednak wiedzieć, że czujniki pobierają minimalną ilość energii, co wpływa na bardzo długie okresy działania na jednej baterii. Nie musisz się także martwić, że Twoje rachunki za prąd wzrosną po uruchomieniu czujnika. Jeśli jednak wybierasz model bateryjny – upewnij się, że ma alarm sygnalizujący o niskim naładowaniu akumulatorów.
Sprawdź również głośność alarmu i ewentualną możliwość jego regulacji. Alarm dźwiękowy powinien być dobrze słyszalny z każdego miejsca w mieszkaniu lub domu.
Prawidłowo zamontowany czujnik czadu może uratować zdrowie i życie mieszkańców budynku. Nie lekceważ zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla i wybierz czujnik, który zaalarmuje Cię w porę o zagrożeniu.