Czujniki Tlenku węgla, gazu i dymu
( ilość produktów: 16 )Czujniki tlenku węgla, czujniki gazu i dymu - krótki przewodnik po dostępnych urządzeniach
Jak co roku, kiedy zaczyna się okres grzewczy w mediach pojawiają się zatrważające informacje o zatruciu tlenkiem węgla, zwanym także czadem. Jest to bezwonny, bezbarwny i silnie trujący gaz. Pojawia się przy niedostatecznym dopływie tlenu, skutkiem czego jest niepełne spalanie materii. W domowych warunkach czad powstaje przy niepełnym spalaniu węgla, ropy, gazu, oleju benzyny, drewna i innych paliw.
Z racji swojej organoleptycznej niewykrywalności tlenek węgla jest nazywany cichym zabójcą.
Dlaczego czad jest taki niebezpieczny?
Tlenek węgla jest wchłaniany przez drogi oddechowe i przedostaje się do płuc. W ten sposób powoduje szybkie wiązanie się z hemoglobiną. Powstały w organizmie związek, zwany karboksyhemoglobiną lub hemoglobiną tlenkowęglową - HbCO, jest niezdolny do przenoszenia tlenu z płuc do wszystkich komórek organizmu. Proces oddychania staje się zaburzony, a w efekcie dochodzi do niedotlenienia organizmu.
Ośrodkowy układ nerwowy jest najbardziej narażony uszkodzenia spowodowane niedotlenieniem. Zdolność wiązania się tlenku węgla z hemoglobiną jest około 270 razy większa niż z samym tlenem. Dlatego już niska koncentracja tlenku węgla w powietrzu może stanowić istotne zagrożenie dla człowieka.
Jakie są źródła tlenku węgla w domach?
Czy warto kupić czujniki czadu? Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym lub masz w firmie jedno z poniższych urządzeń i źródeł ciepła, czujnik jest niezbędnym elementem bezpiecznego domu.
-
instalacja gazowa i kuchnie gazowe
-
kotły węglowe
-
kotły gazowe i podgrzewacze
-
kominki
-
kotły olejowe
-
silnik auta w czasie pracy
-
pożary
Co to jest czujnik tlenku węgla i do czego służy?
Czujnik tlenku węgla to urządzenie, które wykrywa obecność tlenku węgla w powietrzu i ostrzega przed niebezpieczeństwem zatrucia. Służy do ochrony zdrowia i życia ludzi w miejscach, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia tlenku węgla. Jest szczególnie ważny w pomieszczeniach, gdzie używane są urządzenia gazowe lub instalacje gazowe.
Jak działają czujniki tlenku węgla?
Czujniki tlenku węgla działają na zasadzie wykrywania obecności tlenku węgla w powietrzu za pomocą czujników półprzewodnikowych lub elektrochemicznych. Po wykryciu tlenku węgla, urządzenie wyświetla alarm i ostrzega domowników o niebezpieczeństwie. Niektóre modele czujników tlenku węgla posiadają również funkcję zdalnego podglądu poziomu tlenku węgla.
Czujniki tlenku węgla i gazu mogą być zasilane bateryjnie lub przewodowo napięciem z sieci 230V. Istnieją również modele czujników, które łączą w sobie funkcje wykrywania tlenku węgla i gazu ziemnego oraz czujnik czadu z czujnikiem gazu. Niektóre urządzenia posiadają wyświetlacz LCD, który wyświetla poziom tlenku węgla w powietrzu oraz inne informację, jak temperaturę czy poziom wilgotności, czyli popularny czujnik czadu z termometrem.
Rodzaje czujników czadu
Jakie znajdziecie czujniki w naszym sklepie internetowym? Sprzedajemy jedynie produkty sprawdzonych firm, jak Fire Angel, Zamel, Orno czy Eura-tech.
-
Czujniki czadu z sensorem elektrochemicznym oraz elektronicznym układem sterującym, pozwalającym na wczesne wykrywanie tlenku węgla;
-
Czujniki gazu z sensorem półprzewodnikowym oraz elektronicznym układem kontrolnym pozwalającym na osiągniecie wysokiego wskaźnika wykrywalności gazu ziemnego, LPG (propan-butan), wodoru oraz amoniaku;
-
Czujniki czadu i gazu 2w1 z dwoma sensorami - elektrochemicznym i półprzewodnikowym, dzięki czemu jest hybrydą czujnika czadu i czujnika gazu;
-
Czujniki dymu z sensorem foto-optycznym, pozwalającym na monitorowanie pomieszczenia pod kątem dymu, z wbudowaną 10-letnią żywotnością
-
Czujniki dymu papierosowego z sensorem foto-optycznym oraz bardzo czułym układem kontrolnym zapewniającym szybką i precyzyjną detekcję dymu papierosowego.
Wybór odpowiedniego czujnika tlenku węgla
Przy wyborze czujnika tlenku węgla należy zwrócić uwagę na jego czułość i dokładność pomiarów, a także na żywotność czujki oraz wbudowanego akumulatora, a także na zasilanie bateryjne. Ważne jest również, aby czujnik posiadał funkcję ostrzegania o niebezpieczeństwie i był łatwy w obsłudze. Należy również sprawdzić, czy czujnik posiada certyfikaty i spełnia wymagania bezpieczeństwa.
Ważne jest, aby czujniki miały określoną na pudełku żywotność baterii oraz samego czujnika. Przeważnie w dobrych jakościowo czujnikach wbudowane baterie mają trwałość aż do 10 lat.
Gdzie zamontować czujnik czadu oraz pozostałe czujniki?
Czujnik tlenku węgla instaluje się w pomieszczeniu, gdzie istnieje potencjalne zagrożenie związane z wystąpieniem niebezpiecznego stężenia czadu. Urządzenie powinno być zainstalowane na wysokości głowy (np. w pomieszczeniach sypialnych zaleca się montaż czujnika na wysokości ok. 0,7m od podłogi, a w innych pomieszczeniach wysokość optymalna to ok. 1,5 - 1,8m).
Gdzie się wiesza czujnik gazu?
Czujnik gazu ziemnego należy zainstalować na górze pomieszczenia, czyli w odległości do około 50 cm od sufitu. Natomiast czujnik gazu propan - butan instalujemy w dolnej części, blisko podłogi.
Wybierając miejsce instalacji czujnika należy również upewnić się, czy ewentualny alarm dźwiękowy będzie dobrze słyszalny z innych pomieszczeń budynku.
Podsumowanie - najczęstsze pytania odnośnie czujników czadu.
Czujnik tlenku węgla jest niezbędnym urządzeniem w każdym domu, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia tlenku węgla. Przy wyborze czujnika należy zwrócić uwagę na jego czułość, dokładność pomiarów i funkcje ostrzegania o niebezpieczeństwie. Poniżej odpowiadamy na najpopularniejsze pytania klientów.
Jak sprawdzić czy czujnik czadu działa?
Każdy sprzedawany przez nas czujnik czadu wyposażony jest w specjalny przycisk test, który po naciśnięciu powinien wydać sygnał dźwiękowy. Jeśli urządzenie nie reaguje na przycisk należy najpierw sprawdzić stan baterii po czym wymienić go, jeśli mimo wymiany przycisk nie reaguje.
Jaki czujnik czadu WiFi?
Obecnie na rynku pojawiły się produkty z możliwym powiadomieniem w aplikacji. W razie wystąpienia alarmu użytkownik otrzyma powiadomienie o tym fakcie na swoim telefonie w aplikacji Tuya. Szczególnie polecamy czujniki czadu Zamel z funkcją Wi-Fi. Oprócz czujników czadu na Wi-Fi w naszym sklepie internetowym znajdują się także czujnik gazu i dymu na Wi-Fi.
Czy czujnik czadu i dymu to to samo?
Często klienci mylą czujniki czadu i dymu, co może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Czujnik dymu zadziała w przypadku pojawienia się fizycznego dymu, kiedy już materia zaczyna się żarzyć lub palić. Czad powstaje w przypadku niepełnego spalania materii i jest bezwonny i go nie widać, dlatego jest tak bardzo niebezpieczny.
Czy warto kupić czujnik gazu?
Po powyższym wpisie nikt chyba nie ma wątpliwości, że warto wyposażyć się w czujnik gazu, jeżeli w naszym domu mamy do czynienia z jednym ze źródeł tlenku węgla, jak kocioł gazowy lub kuchnia gazowa. Warto wybrać czujnik 2w1, dwa w jednej obudowie, czyli czujnik gazu ziemnego i propan-butan w jednym. Koszt takiego czujnika to kilkadziesiąt złotych, a w zamian dostajemy bezpieczeństwo.
Co robić gdy włączy się czujnik czadu?
Jeśli czujnik czadu włączy się, należy natychmiast otworzyć okna w pomieszczeniu powiadomić wszystkich domowników i opuścić miejsce potencjalnego zatrucia. Jeżeli któryś z domowników poczuje zawroty głowy należy wezwać odpowiednie służby medyczne.
Dlaczego czujnik czadu piszczy bez powodu?
Żywotność każdego czujnika jest ograniczona. Zarówno czujniki z wbudowaną baterią, jak i te na baterie mają w sobie mechanizm ostrzegania przed wyczerpaniem. Jeżeli w danym pomieszczeniu włączy się sygnał czujnika może to oznaczać, że należy wymienić czujnik lub baterię w czujniku. Za każdym razem w instrukcji powinna być zawarta informacja o typach sygnałów dźwiękowych. Należy się z nią zapoznać, żeby użytkownik mógł rozpoznać czy dany sygnał oznacza konieczność wymiany baterii czy detekcję czadu.
Jak piszczą czujniki czadu i gazu?
Urządzenia te muszą dawać mocny i głośny sygnał, aby każdy z domowników nawet w czasie snu mógł je usłyszeć. Moc sygnału dźwiękowego waha się w zależności od modelu między 85, a 95 dB.
Dlaczego czujnik tlenku węgla ma wyświetlacz LCD?
Niektóre modele czujników tlenku węgla mają wbudowany wyświetlacz. Po co? Urządzenie może pokazywać stężenie czadu, temperaturę lub aktualną godzinę w zależności od modelu. Mamy także w ofercie model, który pokazuje nawet poziom wilgotności.
Ochrona przed zatruciem tlenkiem węgla
Czujnik tlenku węgla jest skutecznym sposobem ochrony przed zatruciem tlenkiem węgla. Należy również pamiętać o regularnej konserwacji i wymianie czujników, aby zapewnić ich skuteczność.