Jak dobrać matę grzewczą i pozostałe ogrzewanie podłogowe?

2021-06-01
Jak dobrać matę grzewczą i pozostałe ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie bosą stopą po ciepłej podłodze - brzmi przyjemnie, prawda? Niestety wodne ogrzewanie podłogowe należy zaplanować już przy budowie domu czy bloku. Później jego założenie nie jest możliwe. Rozwiązaniem, po które możesz sięgnąć w każdej chwili, są maty grzewcze. Podłogowe ogrzewanie możesz za ich pomocą założyć w każdym pomieszczeniu.

Zalety oferowanych przez nas systemów grzejnych (maty, kable i folie grzejne):

  • gwarancja optymalnego rozkładu temperatur
  • dowolna aranżacja wnętrza dzięki ukryciu w podłodze
  • bezpieczeństwo dla alergików - eliminacja unoszenia się kurzu
  • łatwość montażu
  • prostota w obsłudze - nie wymaga on konserwacji
  • do niemal każdego rodzaju podłogi (folie grzejne są idealne do podłóg drewnianych i laminowancych)

Mata grzewcza – nowoczesne rozwiązanie do każdego wnętrza

Mata grzewcza jest urządzeniem służącym do ogrzewania pokojów, łazienek czy kuchni. Obecnie jest coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w blokach i domach jednorodzinnych.

Za pomocą maty grzewczej możesz szybko i niewielkim kosztem założyć ogrzewanie podłogowe. Nie musisz przy tym martwić się o rachunki za prąd. Włączysz ją jedynie wtedy, gdy będziesz tego potrzebował. W zamian jesteś w stanie ogrzać zimny gres na podłodze w łazience i po kąpieli stanąć na ciepłej podłodze. Mata grzewcza może zarówno zastąpić ogrzewanie główne w pomieszczeniu, jak i stać się ogrzewaniem uzupełniającym.

Jak działa mata grzewcza?

Maty grzejne mają bardzo prostą konstrukcję. Na siatce rozłożony jest kabel, którym przepływa prąd z gniazdka i ogrzewa wykończenie podłogi znajdujące się nad nim. Każda mata ma standardową szerokość ok. 0,5 m. Nie przeszkadza to jednak, aby pokryć nią pomieszczenia o większej powierzchni.

Matę należy zatopić w kleju do płytek. Zanim ułożysz na nim płytki, pamiętaj, aby umieścić w nim także czujnik temperatury. Zarówno kabel od maty, jak i czujnik temperatury należy podłączyć do termostatu. Jest to niewielkie urządzenie umożliwiające szybką i prostą obsługę maty. Znajduje się na nim nie tylko przycisk do włączania i wyłączania maty, ale i programator pozwalający na zaplanowanie ogrzewania na cały tydzień. Przykładowo od poniedziałku do piątku możesz ustawić matę, aby grzała tylko rano i wieczorem, a w weekendy, kiedy wszyscy mieszkańcy są w domu, przez cały dzień.

Mata grzewcza – jak ją dobrać?

Maty do ogrzewania podłogowego należy umieścić na całej powierzchni podłogi, pomijając miejsca zasłonięte przez meble czy inny sprzęt. W przypadku łazienki należy pominąć kąt pomieszczenia z kabiną prysznicową czy wanną.

Każda mata dostępna w naszym sklepie internetowym przeznaczona jest do pomieszczeń o różnej powierzchni. Możesz wybrać matę pokrywającą podłogę o powierzchni 5, 6, 10 czy 12 m2. Najpierw oblicz, jaką powierzchnię chcesz pokryć matą, a następnie dobierz odpowiedni produkt.

Każda mata jest szeroka na 0,5 m. Możesz dowolnie rozcinać matę – uważając, aby nie przeciąć kabla i zakręcać ją tak, aby pokryć użytkową powierzchnię podłogi. Przez całą matę przechodzi jeden kabel, dlatego jest to bardzo ważne, aby podczas jej układania go nie uszkodzić. Przed zalaniem klejem warto raz jeszcze sprawdzić działanie urządzenia.

Maty grzewcze dostępne są w naszej hurtowni elektrycznej online. Do wyboru masz produkty o standardowej mocy 160W lub 100W oraz różnej długości. Aby dobrać matę do swojej łazienki lub innego pomieszczenia, oblicz powierzchnię podłogi odejmując od niej powierzchnię zajmowaną przez zabudowę stałą. Dzięki temu stworzysz ogrzewanie podłogowe, które umili Ci każdy krok i zwiększy komfort przebywania w pomieszczeniu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

pixel