Jak dobrać żarówkę LED do pomieszczenia?

2022-02-08
Jak dobrać żarówkę LED do pomieszczenia?

Żarówki LED mogą emitować strumień o określonej liczbie lumenów. Ponadto ich światło może mieć konkretną barwę i odcień ciepły lub zimny. To jednak jeszcze nie wszystko. Niektóre pomieszczenia wymagają oświetlenia, które będzie dobrze odwzorowywać kolory. Jak to wszystko pogodzić i dobrać odpowiednie żarówki do wielkości i przeznaczenia danego pomieszczenia?

Wielkość pomieszczenia a liczba lumenów

Liczba lumenów określa moc danej żarówki, która w innych modelach wyrażana jest w Wattach. Moc strumienia świetlnego należy dopasować przede wszystkim do wielkości pomieszczenia. Niestety, aby uzyskać dobrze oświetlone pomieszczenia o wielkości powyżej 20 m2, najprawdopodobniej będziesz potrzebować znacznie więcej źródeł światła. Żadna lampa wisząca nie oświetli dobrze każdego zakamarka pomieszczenia.

W nowoczesnych aranżacjach np. salon często dzieli się na strefy. Każda z nich powinna mieć własne źródło światła dopasowane do wykonywanych w nich czynności. Przykładowo lampka przy telewizorze może mieć znacznie mniejszą moc niż lampa stojąca w kąciku do czytania.

Do pomieszczenia o metrażu 10 m2 zaleca się oświetlenie o całkowitej mocy 2700 lm. Możesz je podzielić np. na kilka źródeł światła emitujących 450 lm. Z kolei do pomieszczenia dwa razy większego zaleca się już oświetlenie o wspólnej mocy 6000 lm.

Na moc żarówek do danego pomieszczenia wpływa także kolorystyka. W jaśniejszych i nowoczesnych pomieszczeniach, gdzie przeważają kolory odbijające światło i lustrzane powierzchnie, spokojnie można zastosować znacznie mniejszą moc żarówek. Z kolei w pomieszczeniach utrzymanych w ciemnej kolorystyce przyda się nieco większa liczba lumenów.

Barwa światła a przeznaczenie pomieszczenia

Żarówki LED, w które możesz wyposażyć wszystkie lampy Nowodvorski z wymiennym źródłem światła, mogą emitować różną barwę. Najczęściej wybierane są modele emitujące światło białe lub żółte. Samo światło może mieć także różną temperaturę barwową. Wymienia się żarówki białe ciepłe, neutralne i jasne.

Oświetlenie wnętrza wpływa nie tylko na aranżację danego pomieszczenia, ale także na samopoczucie przebywających wewnątrz osób. Człowiek inaczej czuje się, przebywając w pomieszczeniu oświetlonym zimnym światłem, a inaczej ciepłym.

Przyjmuje się, że w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku np. w salonie czy sypialni zaleca się stosowanie żarówek LED o temperaturze ciepłej i barwie białej. Przy takim świetle o wiele łatwiej jest nam się zrelaksować i odpocząć. Z kolei w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy intelektualnej, lepszym rozwiązaniem są żarówki o temperaturze zimnej i barwie białej. Światło to pomaga w utrzymaniu lepszej koncentracji. Działa także lekko pobudzająco.

Współczynnik oddawania kolorów – kiedy na niego zwrócić uwagę?

Parametrem żarówek ledowych, na który warto czasem zwrócić uwagę, jest współczynnik oddawania kolorów. Określa on, w jakim stopniu kolory będą dobrze widziane przez człowieka na oświetlonym przez dane źródło światła przedmiocie. W pomieszczeniach mieszkalnych jest to istotne np. przy lustrach do makijażu. Warto zatem wyposażyć lampę nad lustrem w łazience czy stojącą przy toaletce w żarówkę o CRI/RA minimum 80. Dzięki temu dobrze dobierzesz odcień podkładu czy cieni do powiek.

Współczynnik ten jest także niezwykle ważny w zakładach produkujących np. elektronikę, gdzie konkretne komponenty i kabelki często oznaczane są kolorami.

Kształt i wygląd żarówki

Oprócz parametrów technicznych żarówki warto zwrócić uwagę także na jej wygląd. Żarówki LED mogą przybierać naprawdę różne kształty. Najpopularniejszą są zwykłe okrągłe kule. Jednak mogą być one wykonane z przezroczystego lub mlecznego szkła, na co również warto zwrócić uwagę. Mleczne szkło o wiele bardziej rozprasza światło. Miękkie światło nie razi w oczy i nie tworzy ostrych cieni.

W naszym sklepie znajdziesz także podłużne świetlówki LED, które nadają się do liniowego oświetlenia większych hal i pomieszczeń. Znajdziesz także płaskie żarówki wciskane, które idealnie pasują do oczek podtynkowych.

Z kolei wśród dekoracyjnych żarówek najpopularniejszy jest model w kształcie świeczki. Doskonale nadaje się do lamp z półotwartymi kloszami. W aranżacjach industrialnych dominują zaś stylizowane żarówki z widocznym żarnikiem.

Kształt i kolor szkła żarówki warto już dobrać do konkretnego zastosowania i modelu lampy. Jest to jednak następny czynnik, o którym nie można zapomnieć przy wyborze odpowiedniej żarówki LED.

Dobór żarówki wpływa na wizualny odbiór aranżacji wnętrza, ale także samopoczucie osób w nich przebywających. Duży wybór żarówek LED wykazujących różne parametry wcale nie ułatwia wyboru. Przed zakupem sprawdź ilość lumenów emitowanych przez dany model, jego barwę i temperaturę światła, oraz wygląd. W niektórych miejscach ważnym parametrem jest także współczynnik oddawania kolorów.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixel