Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?

2022-05-27
Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?

Zasilacz do taśmy LED jest niezbędnym elementem instalacji oświetleniowej z użyciem taśmy. Niemożliwe jest podłączenie jej bezpośrednio do gniazda elektrycznego, co skutkowałoby jej zniszczeniem, a nawet ryzykiem porażenia prądem. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów zasilaczy. Skąd wiedzieć, który będzie odpowiedni do Twojej taśmy? Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego produktu? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi w dzisiejszym artykule.

Co to jest zasilacz i jak działa?

Taśmy LED są coraz częściej wykorzystywane w systemach oświetleniowych zarówno w mieszkaniach i domach, jak i budynkach publicznych czy sklepach. Służą do oświetlania blatu kuchennego, wnętrza szafy czy nawet witryn sklepowych. Do poprawnego działania wymagają prądu stałego o odpowiednim napięciu. Możesz wybrać taśmy LED 12 V lub 24 V.

W gniazdach elektrycznych w budynkach mieszkalnych najczęściej jest prąd zmienny o napięciu 230 V. Bezpośrednie podłączenie taśmy do tego źródła prądu spowodowałoby przegrzanie taśmy, uszkodzenie diod, a nawet tworzyłoby ryzyko porażenia prądem.

W instalacjach wykorzystujących taśmy LED niezbędny jest dobrze dobrany zasilacz do taśmy LED. Urządzenie to przekształca prąd zmienny na stały i jednocześnie zmniejsza napięcie prądu dostarczanego do taśmy.

Rodzaje zasilaczy do taśmy LED

Na rynku istnieje wiele rodzajów zasilaczy, które różnią się nie tylko parametrami technicznymi, ale także wielkością i sposobem podłączenia do gniazda.

Przede wszystkim zasilacz LED do taśm może być 12 V lub 24 V. Ponadto poszczególne modele różnią się mocą, którą należy dopasować do zastosowanych w danym miejscu taśm LED.

W naszym sklepie znajdziesz wygodne zasilacze, które montuje się bezpośrednio do puszki. Dzięki temu nie musisz całej instalacji wyposażać w dodatkową wtyczkę, co w niektórych miejscach, ze względu na niewielką wolną przestrzeń, byłoby nawet niemożliwe.

Kiedy chcesz oświetlić regał, witrynę sklepową lub półkę w szafie, miejsce na całą instalację jest mocno ograniczone. Wówczas przydadzą Ci się zasilacze o niewielkich rozmiarach. Możesz znaleźć modele długie i wąskie, dzięki czemu łatwo ukryjesz je w zakamarkach szafy lub za listwą w witrynie.

Ponadto inne modele zasilaczy będą Ci potrzebne w pomieszczeniach wilgotnych i zapylonych. W naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości zasilacze w obudowach hermetycznych o wysokim wskaźniku IP. Modele te są odporne na panującą we wnętrzu wilgoć i pył. Możesz je stosować zarówno w łazienkach, jak i warsztatach.

Zasilacz do taśmy LED – jak go dobrać?

Zasilacze do taśm LED należy przede wszystkim dobrać do wybranych taśm. Na początku sprawdź, jakie napięcie jest wymagane do ich poprawnego działania. Następnie dobierz na podstawie tego parametru zasilacz 12 V lub 24 V.

Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest moc zasilacza, która zależy od rodzaju taśm LED i ich długości. Aby obliczyć potrzebną moc zasilacza, należy pomnożyć moc taśmy na 1 m. b. z długością taśmy i dodać do tego 10% zapasu. Przykład: taśma LED o mocy 14,4 W i długości 2 metrów potrzebuje zasilacza o mocy m.in. 31,6 W.

Następnie zastanów się nad tym, gdzie przebiega instalacja z taśmą LED i jakie warunki panują w pomieszczeniu. Być może najlepszym rozwiązaniem będzie kompaktowy zasilacz do szaf lub z obudową hermetyczną w przypadku pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza.

Jak podłączyć zasilacz do taśmy LED?

Podłączenie taśmy LED do zasilacza nie jest trudne. Zasilacz ma osobne kable do instalacji 230 V i osobne do taśmy. Same kable możesz połączyć za pomocą szybkozłączek lub je przylutować.

Niektóre modele zasilaczy wyposażone są we wtyczkę, która umożliwia szybkie podłączenie zasilacza do gniazda elektrycznego 230 V. Z drugiej strony z kolei znajduje się gniazdo DC, które ułatwia wpięcie kabli od taśmy LED.

W modelach montowanych bezpośrednio do gniazda znajdują się w zasilaczu odpowiednie otwory, do których należy wpiąć kable z instalacji 230 V.

W przypadku, gdy Twoja instalacja oświetleniowa jest bardzo długa lub zakłada podłączenie kilku odcinków taśmy LED, możesz zrobić to szeregowo lub równolegle. Długie odcinki taśmy LED warto podzielić na około pięciometrowe, aby zachować stabilność napięcia. Wszystkie prace na instalacji oświetleniowej należy wykonywać po uprzednim odłączeniu prądu w sieci, aby zachować bezpieczeństwo.

Oświetlenie wykonane z pomocą taśm LED ma wiele zalet. Jest niezwykle subtelne, daje dużo możliwości aranżacyjnych i jest energooszczędne. Do podłączenia taśmy LED będziesz jednak potrzebował zasilacza. Przy jego wyborze zwróć uwagę, aby był dobrze dopasowany do taśmy. Przede wszystkim weź pod uwagę napięcie zasilacza i taśmy, a także potrzebną moc. W naszej hurtowni elektrycznej znajdziesz także inne akcesoria do taśm LED np. estetyczne profile, a także duży wybór samych taśm.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel