Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?

2021-05-31
Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Dobór odpowiednich lamp i żyrandoli podkreśla wybraną aranżację wnętrza. Wówczas najważniejszy jest design lamp. Przeznaczenie danego pokoju może podyktować z kolei barwę światła – ciepłe do pomieszczeń odpoczynkowych, a zimne do biurowych. Niekiedy jednak w jednym pokoju łączysz biuro z sypialnią czy salonem. Co wtedy? Odpowiednio zaplanowane oświetlenie w mieszkaniu pozwoli Ci wyznaczyć strefy, podkreśli jego styl i pozwoli komfortowo odpoczywać czy pracować. Sprawdź, jak to zrobić.

Oświetlenie salonu

Salon jest zazwyczaj największym pokojem w mieszkaniu. W nowym budownictwie często połączony jest z aneksem kuchennym. W tym pomieszczeniu wyznaczenie stref przez dobór odpowiednich lamp i kinkietów jest niezwykle ważne. Tylko w ten sposób możesz podzielić pomieszczenie i dobrze je oświetlić. Żaden żyrandol zastosowany jako oświetlenie główne nie wystarczy na tak dużej powierzchni. Należy je odpowiednio uzupełnić punktowym źródłem światła w postaci lamp stojących, kinkietów czy lamp stołowych.

W salonie najczęściej znajduje się strefa wypoczynkowa składająca się z sofy, foteli i telewizora. Przy wieczornym oglądaniu filmu nie musisz mieć ostrego światła, które jedynie przeszkadzałoby w seansie. Brak oświetlenia jednak spowoduje, że oczy szybko się zmęczą, a przemieszczanie się po pozostałej części salonu będzie mocno utrudnione. Warto więc za telewizorem lub obok postawić lampę stojącą z delikatnym, rozproszonym światłem. Możesz zdecydować się także na elegancki kinkiet dwustronny HAGA. Będzie się doskonale prezentował tuż obok telewizora.

Lampa stojącą przyda się także obok fotela, w którym najczęściej czytasz. Przyjemną atmosferę wieczorem wprowadzą także niewielkie lampki na stolikach, mające głównie funkcję dekoracyjną. Delikatne, punktowe światło zlokalizowane w różnych miejscach w salonie zbuduje przyjemną atmosferę sprzyjającą relaksowi. Lampy Nowodvorski cechują się ciekawym i eleganckim designem, dzięki czemu doskonale dopasują się do nowoczesnych wnętrz i staną się funkcjonalną ozdobą.

Lampy i żyrandole do sypialni

W sypialni nie potrzebujesz ostrego światła, o ile nie łączysz jej z garderobą. W zupełności wystarczy zastosowanie nocnych lampek lub kinkietów zlokalizowanych po obu stronach łóżka. Praktycznym rozwiązaniem będą kinkiety z możliwością zmiany kierunku padania światła. Wówczas możesz ustawić światło na szafkę nocną lub czytaną w łóżku książkę. Do nowoczesnej sypialni doskonale będzie pasować lampa EYE SPOT Nowodvorski. Jej elegancki i prosty kształt z łatwością dopasujesz do każdej aranżacji i dominującej we wnętrzu kolorystyki.

Jaką wybrać lampę do pokoju dziecka?

W pokoju dziecka niezbędne jest jedno dość mocne światło górne. Warto wybrać taki żyrandol, aby w miarę możliwości oświetlał każdy kąt pokoju. Dzięki temu po zmroku Twoje dziecko będzie mogło się bez przeszkód bawić.

W pokoju ucznia znajduje się biurko, które powinno być oświetlone osobnym źródłem światła. Tylko w ten sposób zapewnisz dziecku odpowiednie warunki do nauki. Do tego najlepiej sprawdzą się lampki na biurko z możliwością zmiany kierunku światła i wysokości. W ten sposób oczy Twojego dziecka nie będą się szybko męczyły podczas nauki i odrabiania lekcji.

Z kolei w pokoju maluszka mogą sprawdzić się wszelkiego typu lampki nocne zasilane energooszczędnym światłem LED. Dają one delikatne i rozproszone światło, które jednocześnie oświetla fragment pokoju i tworzy komfortowe warunki do snu. Każde dziecko, które boi się ciemności, z pewnością doceni taki dodatek w pokoju.

Jakie oświetlenie do korytarza wybrać?

Oświetlenie korytarza w domu jest niezbędne. Bez niego przejście z jednego pokoju do drugiego może być nie lada wyzwaniem. Korytarze zazwyczaj są pomieszczeniami bez okien, dlatego przydadzą się w nim jasne lampy sufitowe. Doskonałym wyborem jest oprawa punktowa EYE TONE. Zlokalizowana w kilku miejscach zapewni odpowiednie oświetlenie korytarza i znajdujących się w nim szaf, wieszaków czy drzwi do kolejnych pomieszczeń.

Warto pomyśleć też o rozwiązaniu, które pozwoli przejść korytarzem w nocy bez konieczności zapalania oświetlenia górnego, które mogłoby zbudzić pozostałych mieszkańców. Dobrym pomysłem są kinkiety uzupełnione żarówką o małej mocy i ciepłej barwie zlokalizowane w kilku miejscach na ścianie. Pamiętaj jednak, aby włącznik i wyłącznik do nich znajdował się przy wyjściu z każdego pokoju.

Innym sposobem na oświetlenie podłogi w przedpokoju są listwy LED. Możesz je umieścić w listwach przypodłogowych, dzięki czemu będą niewidoczne w ciągu dnia. Pobierają małą ilość prądu, więc z powodzeniem możesz zostawić je włączone na całą noc. W ten sposób zapewnisz domownikom bezpieczne poruszanie się po mieszkaniu po zachodzie słońca.

Taśma LED do łazienki i kuchni

Zarówno kuchnia, jak i łazienka są pomieszczeniami, w których dobrze sprawdzą się taśmy LED. W kuchni możesz umieścić je pod szafkami. W ten sposób uzyskasz odpowiednie oświetlenie blatu roboczego, które w tym pomieszczeniu jest najważniejsze. Mało funkcjonalne jest oświetlenie sufitowe w kuchni. Lepiej postawić na punktowe źródła światła zlokalizowane nad blatami, nad wyspą kuchenną czy stołem. Nad wyspą możesz umieścić lampę GARRET. Będzie pasowała nie tylko do loftowych aranżacji. Równie dobrze sprawdzi się w nowoczesnych, a nawet rustykalnych kuchniach.

Taśma LED do łazienki może być zlokalizowana na ścianach lub przy podłodze. W ten sposób swoją łazienkę możesz zamienić w domowe SPA i oddać się wieczornym rytuałom pielęgnacyjnym. Kąpiel w wannie przy rozproszonym, delikatnym świetle będzie bardzo relaksująca. Oprócz tego nie zapomnij o kinkietach obok lustra. Doskonałym wyborem może być dwustronny kinkiet CELTIC. W łazience warto również zadbać o główne światło sufitowe, które dobrze oświetli całe pomieszczenie. Jest to ważne szczególnie w pomieszczeniach pozbawionych okien.

Nowoczesne oświetlenie w mieszkaniu służy do wyznaczania stref, budowania przyjemnej atmosfery, a także spełnia funkcję dekoracyjną. Jeśli poszukujesz odpowiedniego oświetlenia, sklep internetowy Skonieczni ma szeroki asortyment lamp, kinkietów i innych akcesoriów oświetleniowych. W ten sposób stworzysz spójne z wystrojem wnętrz i funkcjonalne oświetlenie każdego pomieszczenia w domu.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

pixel