Jakie oświetlenie wybrać do ogrodu?

2022-03-31
Jakie oświetlenie wybrać do ogrodu?

W ogrodzie chętnie spędzamy wolny czas na odpoczynku i pielęgnacji roślin. Przedłuż te chwile także na godziny wieczorne i nocne. W ciepłe dni nadal będziesz mógł rozkoszować się pięknem swojego ogrodu. Aby do tego jednak doszło, potrzebujesz odpowiedniego oświetlenia. Tylko dzięki niemu będziesz mógł swobodnie poruszać się po ogrodzie, podziwiać najpiękniejsze okazy roślin i wypoczywać w altanie czy na tarasie. Jak jednak oświetlić swój ogród, aby prezentował się oszałamiająco zarówno w dzień, jak i w nocy?

Co warto oświetlić w ogrodzie?

Niezależnie od wielkości swojego ogrodu i jego usytuowania z pewnością przebiegają przez niego różnego rodzaju ścieżki, po których możesz przedostać się do furtki lub na tył swojej posesji. Ścieżka może prowadzić także do skrytej pośród drzew drewnianej altanki i grilla. Przy projektowaniu oświetlenia LED do ogrodu koniecznie weź pod uwagę lampy, które ustawisz wzdłuż ścieżek. Dzięki nim będziesz mógł po zmroku bezpiecznie dotrzeć do furtki czy do altanki bez obaw, że przez przypadek się potkniesz, czy zniszczysz swoje kwiatowe rabaty.

W ogrodzie możesz mieć kilka stref wypoczynkowych. Jedna może znajdować się na tarasie wychodzącym na ogród, druga nieco dalej za porośniętymi bluszczem parawanami. Może w swoim ogrodzie umieściłeś huśtawkę w cieniu wysokich drzew albo jesteś entuzjastą spotkań z przyjaciółmi przy grillu w swojej ogrodowej altanie? Aby z tych miejsc korzystać także po zmroku – przyda Ci się dobre oświetlenie.

Oświetlenie ogrodowe spełnia funkcje praktyczne, ale jest także główną dekoracją tego miejsca po zmroku. Za jego pomocą możesz ładnie wyeksponować najpiękniejsze rośliny w swoim ogrodzie, całe rabaty czy skalniaki. Jeśli chcesz cieszyć się także nocą swoją sadzawką czy oczkiem wodnym – koniecznie zaplanuj w jej pobliżu lampę LED.

Przynajmniej jedna lampa ledowa powinna znaleźć się także na murze domu. Możesz umieścić ją nad drzwiami wejściowymi, dzięki czemu z łatwości trafisz do domu i bez problemu otworzysz kluczem zamek. Jeśli lubisz spędzać czas na trasie, kinkiet ścienny przyda się także tam.

Na co zwrócić uwagę, wybierając nowoczesne oświetlenie do ogrodu?

Oświetlenie do ogrodu musi spełniać szereg wymagań, aby było funkcjonalne, estetyczne i służyło Ci przez długi czas. Przed wyborem oświetlenia ledowego do ogrodu koniecznie sprawdź parametry poszczególnych modeli lamp.

Przede wszystkim lampa do ogrodu musi być odporna na warunki atmosferyczne. W ogrodzie będzie wystawiona na mocne promienie słoneczne, które mogą kruszyć i odbarwiać delikatny plastik. Ponadto musi cechować się odpornością na wilgoć, bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi i pyłem. O poziomie szczelności ich obudów informuje wskaźnik IP. Im dany model lampy będzie miał wyższy wskaźnik IP, tym lepiej.

Oświetlenie ogrodowe spełnia funkcje dekoracyjne zarówno w nocy, jak i w dzień. Koniecznie zwróć uwagę także na design wybranych lamp, tak aby pasowały do ogólnej aranżacji Twojej zielonej przestrzeni. Sprawdzą się zarówno lampy, które ładnie wkomponują się w zieloną roślinność, jak i te, które same w sobie stanowią bogatą ozdobę. W naszym sklepie internetowym znajdziesz lampy Nowodvorski, które wyróżniają się nie tylko świetnymi parametrami, ale także wysoką i nowoczesną estetyką. W ofercie producenta z pewnością znajdziesz modele, które dopasujesz do aranżacji swojego ogrodu.

Jaka lampa LED do ogrodu sprawdzi się najlepiej?

Wzdłuż ścieżek w ogrodzie najlepiej sprawdzą się lampy wbijane w ziemię. W ten sposób łatwo oświetlisz drogę prowadzącą do domu lub w inną część ogrodu. W dzień lampy te również ładnie wyeksponują ogrodowe ścieżki. W naszym sklepie znajdziesz lampę ogrodową słupek INOX kwadrat E27 65 cm. Ma ona uniwersalny i nowoczesny design, który łatwo dopasujesz do elewacji budynku. Utrzymana jest w neutralnym szarym kolorze, więc ładnie wkomponuje się w otaczającą zieleń. Jej wskaźnik IP wynosi 44, także bez problemu możesz montować ją na zewnątrz. Ma wymienne źródło światła, dzięki czemu możesz samodzielnie dobrać moc i barwę żarówek.

Do oświetlenia skalniaków, rabat lub pojedynczych, okazałych drzew najlepiej wybrać lampę wbijaną w ziemię, ale z ruchomą głowicą. W ten sposób skierujesz strumień świetlny dokładnie w to miejsce, w którym go potrzebujesz. Doskonałym przykładem takiej lampy jest oprawa ogrodowa LED Plant 3W 4500K. Strumień świetlny ma kąt rozsyłu 60°. Oprawa ta emituje światło w barwie neutralnej o wysokim współczynniku oddawania kolorów. Twoje kwiatowe rabaty będą prezentować się tak samo pięknie, jak za dnia.

Na elewacji budynku najlepiej sprawdzą się kinkiety ścienne dopasowane do koloru budynku lub innych elementów domu, takich jak drzwi, okna czy dach. Z kolei do oświetlenia tarasu czy altany możesz użyć girlandy ledowej, która nie tylko skutecznie oświetli większy teren, ale także wprowadzi romantyczny klimat do strefy wypoczynkowej.

W naszym sklepie znajdziesz oświetlenie ogrodowe LED, które pozwoli Ci cieszyć się ogrodem także po zachodzie słońca. Dobierz lampy do miejsca, w którym chcesz ich użyć i aranżacji swojego terenu zielonego.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel