Podświetlenie telewizora taśmą LED – o czym należy pamiętać?

2022-04-26
Podświetlenie telewizora taśmą LED – o czym należy pamiętać?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż taśmy LED za telewizorem. Pozwala to uzyskać naprawdę efektowną dekorację ściany. Czy jednak taśmy LED w tym miejscu mają spełniać jedynie funkcję dekoracyjną? Jak zamontować takie taśmy i jakie sprawdzą się najlepiej? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Co daje podświetlenie LED telewizora?

Telewizory marki Philips z funkcją Ambilight są coraz popularniejsze wśród osób spędzających dużo czasu przed telewizorem. Funkcja ta wyświetla na ścianie za telewizorem kolorową łunę dopasowaną do obrazu wyświetlanego na ekranie. Aby cieszyć się podobnym efektem, nie musisz wymieniać swojego telewizora. Wystarczy, że zamontujesz na jego obudowie taśmy LED. Po co jednak to robić?

Telewizor emituje mocne światło. Oglądany w zupełnych ciemnościach powoduje, że oczy bardzo szybko się męczą. Podświetlenie LED do telewizora zwiększa komfort oglądania ulubionych programów czy grania w gry komputerowe zwłaszcza wieczorami i w nocy. Nie musisz przy tym zapalać innych lamp czy oświetlenia górnego.

Ponadto taśma LED wokół telewizora emituje światło o dowolnej barwie i tworzy ładną łunę na ścianie. To optycznie powiększa sam ekran i prezentuje się niezwykle nowocześnie i estetycznie. Zwiększa także same wrażenia z oglądanych filmów, a także poprawia kontrast wyświetlanego obrazu.

Jak zamontować taśmę LED za telewizorem?

Montaż taśmy LED do telewizora nie jest niczym szczególnie skomplikowanym. Ogromny wybór tych produktów dostępnych na rynku pozwoli Ci dobrać dokładnie takie oświetlenie, które najlepiej dopasuje się zarówno do aranżacji wnętrza, jak i Twoich preferencji.

Istnieje szereg sposobów montażu. Taśmy LED za telewizorem możesz przykleić wzdłuż bocznych krawędzi ekranu lub górnej i dolnej. Równie dobrze możesz stworzyć całą ramkę z taśm wokół telewizora. Pamiętaj, aby taśma była oddalona od krawędzi telewizora o 10 cm.

Przed wyborem konkretnego rozwiązania zwróć uwagę na wolną przestrzeń wokół ekranu. Jeśli więcej masz jej po bokach telewizora – wystarczy, że tam właśnie przykleisz taśmy. To samo rozwiązanie sprawdzi się w modelach telewizorów stojących na szafce RTV. W przypadku telewizorów wiszących na ścianie i mających dostatecznie dużo przestrzeni wokół możesz stworzyć całą ramkę z taśmy LED i cieszyć się równomiernie oświetlonym polem wokół telewizora.

Jak podłączyć taśmę LED do telewizora?

Taśma LED do podświetlania telewizora nie wymaga osobnego podłączenia do kontaktu. Nie obawiaj się zatem, że czeka Ci gruntowny remont salonu. Wystarczy, że do taśmy LED dobierzesz kabel z końcówką USB. W ten sposób możesz podłączyć podświetlenie LED-owe do telewizora, skąd diody będą czerpać energię elektryczną do zasilania.

Samą taśmę z kolei najlepiej przykleić do obudowy telewizora np. za pomocą taśmy dwustronnej lub kleju. Wówczas masz pewność, że nie odpadnie. Nie zajmie przy tym także dużo miejsca, jak w przypadku montażu w osobnej ramce.

Jakie taśmy LED wybrać do podświetlenia telewizora?

W naszym sklepie internetowym znajdziesz wiele modeli taśm LED, które różnią się od siebie nie tylko barwą emitowanego światła, ale także mocą. Jak wybrać tę najlepszą do podświetlenia telewizora? Czym się kierować przy wyborze?

Taśmy LED za telewizorem powinny emitować mocne światło i cechować się dość sporym zagęszczeniem diod, dzięki czemu łuna światła będzie równomiernie rozproszona. Ponadto warto wybierać produkty z opcją ściemniania. W ten sposób zyskujesz wiele możliwości dopasowania światła do atmosfery oglądanego filmu i swoich preferencji. Mocne światło taśmy można zawsze przyciemnić, jednak zbyt słabego nie da się już rozjaśnić.

Podświetlenie telewizora taśmą LED może być białe lub kolorowe. Warto zapewnić sobie wybór i wybrać taśmę RGB z możliwością emitowania także światła białego. Dzięki temu możesz dopasować podświetlenie telewizora do oglądanego filmu czy prowadzonej na jego ekranie rozgrywki. Kolor taśmy możesz swobodnie zmieniać za pomocą pilota, nie ruszając się z sofy. Pamiętaj jednak, aby pilot działał na fale radiowe. Wówczas nie będzie kolidował z ustawieniami telewizora, który jest często obsługiwany za pomocą pilota na podczerwień.

W naszym sklepie znajdziesz przykładowo taśmę LED Line Multicolor, która emituje mocny strumień światła w kolorze RGBW. Jest wyposażona od razu w dwustronną klejącą taśmę, która ułatwi Ci montaż. Możesz ją łączyć w odcinkach o dowolnej długości.

Podświetlenie telewizora za pomocą taśmy LED daje ciekawe efekty dekoracyjne. Zwiększa także komfort oglądania telewizora wieczorem i w nocy, ponieważ ostre światło emitowane przez ekran nie męczy tak bardzo wzroku. Nie musisz zmieniać swojego telewizora na model z funkcją Ambilight. Wystarczy, że zamontujesz z tyłu taśmy LED, co nie jest ani trudne, ani skomplikowane. W naszym sklepie znajdziesz wiele taśm LED, które idealnie się do tego nadają.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel