Wideodomofon czy domofon – które urządzenie sprawdzi się w Twoim domu?

2021-09-27
Wideodomofon czy domofon – które urządzenie sprawdzi się w Twoim domu?

Zarówno domofon, jak i wideodomofon pozwalają nam sprawdzić, kto znajduje się przed drzwiami lub furtką. Dzięki temu unikniesz wtargnięcia na teren posesji nieproszonych gości i zwiększasz swoje poczucie bezpieczeństwa. Dowiedz się, czym właściwie różnią się domofon i wideodomofon i jakie mają możliwości. Dzięki temu wybierzesz urządzenie, które najlepiej sprawdzi się na Twojej posesji.

Domofony – najlepsze do budynków wielorodzinnych

Domofony są najczęściej instalowane w budynkach wielorodzinnych np. blokach czy kamienicach. Cyfrowe modele składają się z cyferblatu instalowanego przed klatką schodową, który pozwala gościom na wybranie numeru lokalu i połączenie się z gospodarzem. Na tym samym cyferblacie można także wybrać kod, który otwiera drzwi. Niektóre modele mają także wbudowany czujnik na brelok, którego zbliżenie powoduje otwarcie drzwi. W mieszkaniu za to instaluje się słuchawkę wraz z niewielką platformą wyposażoną w kilka przycisków. Pozwalają one otworzyć drzwi lub bramę.

W domach zazwyczaj instalowane są nieco prostsze modele domofonów. Ich część zewnętrzna wyposażona jest jedynie w jeden przycisk, za pomocą którego gość łączy się z domownikami. Możesz wybrać model instalowany natynkowo lub podtynkowo. Istnieją także modele bezsłuchawkowe, których panel instalowany wewnątrz domu wyposażony jest w głośnik.

Największym ograniczeniem domofonów jest możliwość rozmów jedynie głosowych. To rozwiązanie nigdy nie da Ci pewności, kogo właściwie wpuszczasz do domu. Domofony dobrze spełniają swoją funkcję jedynie w domach, w których można szybko sprawdzić np. przez okno, kto stoi przed furtką. Wówczas słuchawkę domofonu warto zamontować obok okna.

Wideodomofony – maksimum bezpieczeństwa

Jeśli zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie – lepszym wyborem będą wideodomofony. To urządzenia, które pozwalają na komunikację głosową z osobą znajdującą się przed drzwiami. Wyposażone są jednak w kamerę, dzięki której nie tylko słyszysz, ale także widzisz swojego gościa. Jesteś w stanie o wiele dokładniej określić jego tożsamość.

Obsługa wideodomofonów jest bardzo zbliżona do domofonu. Osoba przychodząca naciska guzik, aby połączyć się z domownikami, a Ty na swoim panelu masz możliwość kontroli furtki i bramy. Wideodomofony doskonale sprawdzają się zarówno w budynkach prywatnych, jak i firmowych.

Wideodomofony Vidos wyposażone są w stacje bramowe zarówno natynkowe, jak i podtynkowe. Ich nowoczesny design z łatwością dopasujesz do ogrodzenia i elewacji domu. Są odporne na warunki atmosferyczne i wandalizm. Z kolei monitor instalowany w domu wyposażony jest w kolorowy monitor LCD, głośnik i niezbędne przyciski do obsługi bramy. Jest wykonany z dbałością o detale.

Wideodomofon można rozbudowywać o dodatkowe monitory i podłączać do unifonów. Niektóre modele mają możliwość wyświetlania obrazu kamery także na monitorze komputera czy telefonu, dzięki czemu możesz skontrolować osobę znajdującą się na zewnątrz z każdego miejsca w domu.

Wideodomofon czy domofon – co wybrać?

Jeśli sprawa bezpieczeństwa jest dla Ciebie najważniejsza, wideodomofon jest najlepszym wyborem. Z jego pomocą dokładnie skontrolujesz osobę, która próbuje dostać się do Twojego domu. W ten sposób możesz szybko zareagować na próby podszycia się pod domowników czy na niechcianych gości.

Wideodomofon doskonale nadaje się do wyposażania domów jednorodzinnych, które są znacznie częściej narażone na kradzieże. Dzięki najnowszym technologiom zwiększa się także komfort kontroli bramy i furtki. Nie musisz za każdym razem podchodzić do monitora, aby sprawdzić, kto znajduje się przed drzwiami. Wideodomofony możesz także podłączyć do swojego systemu alarmowego i zaprogramować przycisk na monitorze uruchamiający alarm bądź wysyłający sygnał do odpowiednich służb.

Ponadto najnowocześniejsze wideodomofony sprawdzają się także na osiedlach wielorodzinnych. Obsługują kilka wejść i portiernię. Ich wybór wiąże się jednak z większymi kosztami. Zaletą domofonów jest ich niska cena. Zapewnią Ci mniejsze bezpieczeństwo i komfort, jednak pozwolą znacznie zaoszczędzić. Jeśli jesteś w trakcie budowy domu, każda złotówka może być na wagę złota. Warto wybrać wówczas domofon o instalacji pozwalającej na późniejszą zamianę go na wideodomofon.

Domofon i wideodomofon są urządzeniami pozwalającymi sprawdzić osobę, która próbuje dostać się do domu lub mieszkania. Umożliwiają również zdalną kontrolę bramy i furtki czy drzwi wejściowych. Wideodomofony dzięki wbudowanej kamerze pozwalają nie tylko nawiązać kontakt głosowy z gościem, ale także zobaczyć go na monitorze. Zapewnia to znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. Ponadto wiele najnowocześniejszych rozwiązań umożliwia szybką reakcję w przypadku próby włamania. Dzięki wideodomofonowi możesz czuć się bezpiecznie na terenie swojej posesji.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

pixel